Laseroterapie
Terapie biostimulačním laserem (LLLT – Low-reactive Level Laser Therapy) je moderní a vysoce efektivní metoda, která využívá principu buněčné regenerace. Jde o jednu z nejmodernějších fyzioterapeutických metod. Léčba neinvazivním laserem „provokuje“ a startuje proces obnovy buněk k jejich původní činnosti.
Jde o velmi jednoduchou, časově nenáročnou, bezbolestnou a především vysoce účinnou léčbu vhodnou pro široké spektrum potíží. Metoda je klinicky ověřená, zcela bezpečná, bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Jde blahodárné neionizující záření nízké hustoty, které nezasahuje do buněčných funkcí. Jde o velmi šetrnou, ve své podstatě vlastně přírodní metodu.
Na našem pracovišti terapii laserem používáme již velmi dlouhou řadu let a máme v praxi ověřené její vynikající výsledky.
Zjednodušeně řečeno jde o léčbu světlem určitých specifických parametrů, jehož působení na tkáň „nutí“ buňky k vlastní obnově sebe sama – k regeneraci. Proto dosahuje vynikajících výsledků především při urychlení hojení čerstvých ran, jizev, popálenin, bolesti kloubů. U těchto poranění platí „čím dřív tím líp“, proto doporučujeme vždy začít s terapií co nejdříve. Zvyšuje se pak šance na minimalizování následků poranění jak jsou jizvy, keloidy apod. Zejména je vhodná na urychlení hojení ran v místech obtížně fixovatelných jako např. obličej. Máme praxí ověřeno také dosahování skvělých výsledků zejména při bolestech kloubů.
Léčba je vhodná i pro děti. Zvláště u mladých lidí totiž funguje nejúčinněji. Pro děti je laseroterapie nejčastěji využívaná na jizvy či popáleniny. Časté využití je pro mladé sportovce – léčba zranění ze sportu.
Jako vůbec první firma v ČR již od roku 1993 používáme dva biostimulační lasery renomovaného švýcarského výrobce, kdy jsme dokonce pro uvedení na trh tohoto přístroje prováděli na našem pracovišti ověřování jeho účinnosti na jednotlivé diagnózy.
Biostimulační laser je poměrně malý přistroj se silným výkonem. Sonda vydává úzký paprsek světla, který se na potřebnou dobu zacílí na dané místo aplikace. Doba výkonu je poměrně krátká cca 5-10 minut.
Ošetření biostimulačním laserem není hrazeno zdravotní pojišťovnou.
Doporučený počet aplikací: 10
Léčebné využití:
- bolesti kloubů
- tenisový loket
- artróza kolenního nebo ramenního kloubu
- popáleniny
- hojení otevřených a čerstvých ran
- pooperační jizvy (vč. po císařském řezu)
- opary a afty
- ostruhy patní kosti
- záněty nervů, zubů
- Dupuytrenova kontraktura
Princip terapie:
LASER – Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, český překlad zesílení světla pomocí stimulované emise záření. Český název pro laser je kvantový generátor světla.
Světlo laseru má specifické vlastnosti a pro živé buňky má nezaměnitelný význam. Živočišné buňky dokáží světlo laseru výborně zužitkovat. Toto světlu stimuluje energický metabolismus buněk. Nejvíce zřetelný je tento jev u hojení ran.
Energie laseru je absorbována prostřednictvím buněk, které ji přeměňují na energii buněčnou. Při průchodu světla se zvyšuje propustnost buněčných membrán, což znamená jejich zlepšené fungování, lepší výživu a rychlejší dělení.
Účinek světelné energie na organismus:
Hlavním účinkem laseru během pohlcování tkání, jsou fotochemické změny, které mají výrazný léčebný význam. Podle účinku rozdělujeme na tři kategorie:
- Analgetický účinek - snižuje bolest díky působení světelné energie na snížení citlivosti nervových buněk.
- Protizánětlivý účinek - díky působení polarizovaného světla dochází k aktivaci faktorů způsobujících likvidaci zánětů.
- Biostimulační účinek - přísun světelné energie urychluje obnovu a zdravý vývoj poškozených buněk.